Skip to content

2677 Kennedy Blvd.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 1916

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Dec 18, 2019

Property Information

Block13204
Lot44
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description4S-B-17U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage613
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
23%
Improvement Value:$228,000
77%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,654-0.6%
2024$6,696+40.1%
2023$4,780+359.6%
2022$1,040+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000
Sq Ft613DeedBook 9460, Page 382Recorded1/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1916