Skip to content

2787 Kennedy Blvd.(Unit C0504)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$76,900
Last Sale Date
Dec 21, 1982

Property Information

Block12005
Lot1
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building ClassC1400
Description5S-B-C-78U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
16%
Improvement Value:$393,200
84%
Total Assessment$468,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,455-0.6%
2024$10,520+29.0%
2023$8,158-0.4%
2022$8,188+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 3366, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1910