Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0433)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 21, 1997

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0433
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC1399
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,399
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
19%
Improvement Value:$336,800
81%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,307-0.6%
2024$9,366+40.1%
2023$6,685-0.4%
2022$6,710+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5180, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1900