Skip to content

2777 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Date
Mar 13, 2003

Property Information

Block12005
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,732
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,300
24%
Improvement Value:$591,400
76%
Total Assessment$779,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,411-0.6%
2024$17,520+40.1%
2023$12,506-0.4%
2022$12,553+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7098, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1920