Skip to content

162 Glenwood Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block13204
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2.5S+BT-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
26%
Improvement Value:$610,600
74%
Total Assessment$824,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,413+73.3%
2024$10,624+40.1%
2023$7,584-0.4%
2022$7,612+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 3312, Page 1097

Property Built

Built

Year Built: 1916