Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
2775 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2021
Property Information
Block12005
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120
Building Details
Building Class---
Description2S-F-O-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$188,400
26%
Improvement Value:$539,700
74%
Total Assessment$728,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $16,258 | -0.6% |
| 2024 | $16,360 | +40.1% |
| 2023 | $11,679 | -0.4% |
| 2022 | $11,722 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.