Skip to content

299 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 4, 2007

Property Information

Block12107
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description2S-F-O-H
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,500
39%
Improvement Value:$441,500
61%
Total Assessment$726,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,212-0.6%
2024$16,313+40.1%
2023$11,645-0.4%
2022$11,689+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8256, Page 76