Skip to content

2743 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Sep 22, 2014

Property Information

Block12006
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
43%
Improvement Value:$214,000
57%
Total Assessment$375,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,385-0.6%
2024$8,437+40.1%
2023$6,023-0.4%
2022$6,046+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

DeedBook 8996, Page 756Recorded9/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900