Skip to content

14 Howard Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1906

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block15201
Lot79
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,657
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,900
51%
Improvement Value:$176,800
49%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,054-0.6%
2024$8,105+40.1%
2023$5,786-0.4%
2022$5,807+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,657DeedBook 9621, Page 319Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8063, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1906