Skip to content

14 Garrison Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block12006
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
46%
Improvement Value:$196,800
54%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,139-0.6%
2024$8,190+40.1%
2023$5,847-0.4%
2022$5,868+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,496DeedBook 9686, Page 542Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

DeedBook 9028, Page 814Recorded3/23/2015

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8989, Page 155Recorded8/15/2014

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4457, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1902