Skip to content

280 Summit Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block13502
Lot40
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,700
20%
Improvement Value:$479,100
80%
Total Assessment$598,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,371+3.7%
2024$12,893+40.1%
2023$9,204-0.4%
2022$9,238+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
DeedBook 9398, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1895