Skip to content

265 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1964

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 28, 1994

Property Information

Block1201
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,800
58%
Improvement Value:$178,700
42%
Total Assessment$430,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,613-0.6%
2024$9,673+40.1%
2023$6,905-0.4%
2022$6,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4811, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1964