Skip to content

257 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block1201
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
25%
Improvement Value:$541,900
75%
Total Assessment$722,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,131-0.6%
2024$16,232+40.1%
2023$11,587-0.4%
2022$11,631+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$624,000

From:

To:

DeedBook 9049, Page 323Recorded7/7/2015

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5393, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1998