Skip to content

264 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2009

Property Information

Block1202
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2-SF&B-D-2UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
48%
Improvement Value:$228,700
52%
Total Assessment$442,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,885-0.6%
2024$9,947+40.1%
2023$7,101-0.4%
2022$7,127+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959