Skip to content

270 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2024

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block1202
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,340
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$562,600
53%
Improvement Value:$500,000
47%
Total Assessment$1,062,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,898+58.4%
2024$8,141+40.1%
2023$5,811-0.4%
2022$5,833+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft3,340DeedBook 9856, Page 688NU CodePartial parcel (6)Recorded10/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$448,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 9385, Page 424Recorded3/7/2019