Skip to content

483-B Liberty AveJersey City, NJ 07307

Built 1968

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Dec 10, 1993

Property Information

Block1202
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$245,400
56%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,722-0.6%
2024$9,783+40.1%
2023$6,984-0.4%
2022$7,010+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4676, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1968