Skip to content

2730 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block12101
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-O-1U
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,646
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
41%
Improvement Value:$247,400
59%
Total Assessment$421,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,405-0.6%
2024$9,464+40.1%
2023$6,756-0.4%
2022$6,781+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 9042, Page 1001Recorded6/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1905