Skip to content

2738 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Mar 23, 2005

Property Information

Block12101
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-0-1U-H-G2

Assessment

Land Value:$227,500
53%
Improvement Value:$203,500
47%
Total Assessment$431,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,624-0.6%
2024$9,685+40.1%
2023$6,913-0.4%
2022$6,939+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 7539, Page 114