Skip to content

851 Bergen Ave.(Unit C0403)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2011

Property Information

Block12107
Lot27
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building ClassC0430
Description4S-B-C-15U-H-G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage430
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
53%
Improvement Value:$70,900
47%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,370-0.6%
2024$3,391+40.1%
2023$2,420-0.4%
2022$2,429+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900