Skip to content

76 Jordan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$568,200
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block12201
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,000
57%
Improvement Value:$178,600
43%
Total Assessment$415,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,280-0.6%
2024$9,339+40.1%
2023$6,666-0.4%
2022$6,691+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$568,200
Sq Ft992DeedBook 9663, Page 366Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 7538, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1900