Skip to content

71 Beacon Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block5905
Lot6
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage994
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,400
33%
Improvement Value:$275,200
72%
Total Assessment$380,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,499-0.6%
2024$8,552+40.1%
2023$6,105-0.4%
2022$6,127+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft994DeedBook 9682, Page 261Recorded7/14/2022

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

Sq Ft994DeedBook 8514, Page 785Recorded10/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900