Skip to content

36 Tuers Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Dec 21, 1998

Property Information

Block12202
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
37%
Improvement Value:$176,000
63%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,219-0.6%
2024$6,258+40.1%
2023$4,467-0.4%
2022$4,484+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5385, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1890