Skip to content

13 Jones Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 3, 2004

Property Information

Block12203
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,600
63%
Improvement Value:$178,300
37%
Total Assessment$479,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,716-0.6%
2024$10,783+40.1%
2023$7,698-0.4%
2022$7,726+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 7297, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1930