Skip to content

86 Vroom St.Jersey City, NJ 07306

Built 1870

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block12203
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2.5SFD-BT-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,000
58%
Improvement Value:$156,200
42%
Total Assessment$375,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,378-0.6%
2024$8,431+40.1%
2023$6,018-0.4%
2022$6,041+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$393,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 9077, Page 242Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 7621, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1870