Skip to content

250 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Last Sale Date
Jul 12, 1989

Property Information

Block12204
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
DescriptionPROP.5S-HOTEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,667
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,900
55%
Improvement Value:$223,900
45%
Total Assessment$499,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,161-0.6%
2024$11,231+40.1%
2023$8,017-0.4%
2022$8,047+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4169, Page 199