Skip to content

126 Tuers Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1893
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 18, 2006

Property Information

Block12204
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-O-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
38%
Improvement Value:$391,800
62%
Total Assessment$631,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,108-0.6%
2024$14,197+40.1%
2023$10,134-0.4%
2022$10,172+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8119, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1893