Skip to content

198 Academy St.

Jersey City, NJ 07306

Built 2019
Commercial

Last Sale Price
$1,140,000
Last Sale Date
Apr 6, 2015

Property Information

Block12301
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description6S-69U-1C-18PKG

Assessment

Land Value:$3,795,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,795,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$84,742-0.6%
2024$85,274+40.1%
2023$60,872-0.4%
2022$61,100-18.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$1,140,000

From:

To:

DeedBook 9035, Page 842Recorded4/30/2015