Skip to content

168 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 22, 2010

Property Information

Block12301
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description3S F&CB-48 ROOM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,200
22%
Improvement Value:$1,169,800
78%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,495-0.6%
2024$33,705+27.7%
2023$26,386-0.4%
2022$26,485+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 8773, Page 521