Skip to content

179 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block12308
Lot11.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
DescriptionPROP.6S-50U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,603,500
83%
Improvement Value:$975,500
17%
Total Assessment$5,579,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$102,796-0.6%
2024$103,441+6.1%
2023$97,502
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,850,000

From:

To:

DeedBook 9754, Page 815NU CodeZoning change (24)Recorded6/22/2023