Skip to content

333 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1981

Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block12504
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,091
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,600
55%
Improvement Value:$197,700
45%
Total Assessment$441,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854-0.6%
2024$9,916+40.1%
2023$7,078-0.4%
2022$7,105+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981