Skip to content

334 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1981

Last Sale Date
Nov 19, 1986

Property Information

Block12501
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G2
Dwellings1
ZoningI-3
Sq Footage2,091
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,600
53%
Improvement Value:$210,300
47%
Total Assessment$445,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957-0.6%
2024$10,019+40.1%
2023$7,152-0.4%
2022$7,179+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3668, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1981