Skip to content

1 Chopin CourtJersey City, NJ 07302

Built 1982
Church/Charitable

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 31, 2014

Property Information

Block12504
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S-F-CENTER-P10
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage2,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$656,800
80%
Improvement Value:$168,200
20%
Total Assessment$825,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$13,283+4.5%
2021$12,705+3.5%
2020$12,276+57.4%
2019$7,800+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 9009, Page 311Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 3352, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1982