Skip to content

326 Mercer LoopJersey City, NJ 07302

Built 1982

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 18, 2010

Property Information

Block12504
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,860
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,600
39%
Improvement Value:$464,900
61%
Total Assessment$758,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,937-0.6%
2024$17,044+40.1%
2023$12,166-0.4%
2022$12,212+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1982