Skip to content

351 Mercer LoopJersey City, NJ 07302

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block12506
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,862
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,100
34%
Improvement Value:$480,000
66%
Total Assessment$722,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,124-0.6%
2024$16,226+40.1%
2023$11,582-0.4%
2022$11,626+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9108, Page 33Recorded3/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 3338, Page 600