Skip to content

345 Mercer LoopJersey City, NJ 07302

Built 1983

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 18, 1997

Property Information

Block12506
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,862
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,100
35%
Improvement Value:$454,800
65%
Total Assessment$696,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,562-0.6%
2024$15,659+40.1%
2023$11,178-0.4%
2022$11,220+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5194, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1983