Skip to content

99 Brunswick St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 2006

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 17, 2015

Property Information

Block12603
Lot15
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$702,800
88%
Total Assessment$802,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,927-0.6%
2024$18,039+40.1%
2023$12,877-0.4%
2022$12,925+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 9056, Page 148Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 8339, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 2006