Skip to content

6 Henry St.Jersey City, NJ 07302

Built 1966

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block9704
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2SB-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,800
49%
Improvement Value:$278,200
51%
Total Assessment$542,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,103-0.6%
2024$12,179+40.1%
2023$8,694-0.4%
2022$8,726+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

DeedBook 9150, Page 974Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8876, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1966