Skip to content

341 Monmouth St.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 3, 2015

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage496
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
25%
Improvement Value:$251,900
75%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,523-0.6%
2024$7,570+40.1%
2023$5,404-0.4%
2022$5,424+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft496DeedBook 9066, Page 965Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8838, Page 474

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847