Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0309)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0309
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage495
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
26%
Improvement Value:$237,600
74%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204-0.6%
2024$7,249+40.1%
2023$5,175-0.4%
2022$5,194+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft495DeedBook 9016, Page 995Recorded1/12/2015

Property Sale

Sale
$177,700
DeedBook 8874, Page 235

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847