Skip to content

341 Monmouth St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage522
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
24%
Improvement Value:$65,600
76%
Total Assessment$86,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,927-0.6%
2024$1,939+40.1%
2023$1,384-0.4%
2022$1,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft522DeedBook 9418, Page 473Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$119,823

From:

To:

Sq Ft522DeedBook 8989, Page 720Recorded8/19/2014

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847