Skip to content

186 Wayne St.(Unit C0327)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 1, 2015

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0327
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage817
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$387,500
79%
Total Assessment$487,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,886-0.6%
2024$10,954+40.1%
2023$7,820-0.4%
2022$7,849+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft817DeedBook 9072, Page 479Recorded10/21/2015

Property Sale

Sale
$319,000

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847