Skip to content

158 Wayne St.(Unit C0326)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 16, 2016

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0326
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage812
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
20%
Improvement Value:$339,700
80%
Total Assessment$424,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,484-0.6%
2024$9,543+40.1%
2023$6,812-0.4%
2022$6,838+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 9142, Page 913Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8724, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1847