Skip to content

187 Wayne St.(Unit C0107)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Owner
---
Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block12608
Lot6
QualifierC0107
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage658
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
25%
Improvement Value:$250,400
75%
Total Assessment$335,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,489-0.6%
2024$7,536+23.0%
2023$6,126-0.4%
2022$6,149+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000
Sq Ft658DeedBook 9956, Page 201Recorded1/14/2026

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft658DeedBook 9840, Page 200Recorded8/8/2024

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft658DeedBook 9711, Page 21Recorded11/21/2022

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft658DeedBook 9538, Page 732Recorded2/25/2021

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8913, Page 876

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847