Skip to content

187 Wayne St.(Unit C0206)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block12608
Lot6
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage665
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
22%
Improvement Value:$301,500
78%
Total Assessment$386,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631-0.6%
2024$8,685+40.1%
2023$6,199-0.4%
2022$6,223-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft665DeedBook 9536, Page 795Recorded2/18/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9237, Page 593Recorded9/15/2017

Property Sale

Sale
$317,150
DeedBook 8454, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1847