Skip to content

217 Newark Ave.(Unit C0210)Jersey City, NJ 07302

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$602,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block12702
Lot4
QualifierC0210
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description5S-3C-76U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage742
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$455,800
82%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,411-0.6%
2024$12,489+40.1%
2023$8,915-0.4%
2022$8,948+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$602,000
Sq Ft742DeedBook 9927, Page 348Recorded9/4/2025

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 8720, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 2009