Skip to content

217 Newark Ave.(Unit C0214)Jersey City, NJ 07302

Built 2009

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block12702
Lot4
QualifierC0214
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description5S-3C-76U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage945
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$651,500
87%
Total Assessment$751,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,781-0.6%
2024$16,886+40.1%
2023$12,054-0.4%
2022$12,099+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft945DeedBook 9553, Page 337Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$409,000

Property Built

Built

Year Built: 2009