Skip to content

217 Newark Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 2009

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Aug 17, 2012

Property Information

Block12702
Lot4
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description5S-3C-76U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage875
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$519,800
84%
Total Assessment$619,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,840-0.6%
2024$13,927+20.8%
2023$11,525-0.4%
2022$11,568+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$416,000

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$6,350,000
DeedBook 8277, Page 302