Skip to content

213 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 2009
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block12702
Lot4
QualifierC8002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description5S-3C-76U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage816
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$338,800
77%
Total Assessment$438,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,798-0.6%
2024$9,860+44.4%
2023$6,827-0.4%
2022$6,852+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9587, Page 716Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8908, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 2009