Skip to content

14 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1884

Last Sale Price
$1,625,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block12702
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,481
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$927,000
61%
Improvement Value:$592,300
39%
Total Assessment$1,519,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,926-0.6%
2024$34,139+40.1%
2023$24,370-0.4%
2022$24,461+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,625,000

From:

To:

Sq Ft2,481DeedBook 9496, Page 22Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3338, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1884