Skip to content

16 Coles St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1878

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 15, 2008

Property Information

Block12702
Lot9
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description3&2S-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage627
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$393,200
80%
Total Assessment$493,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,013-0.6%
2024$11,082+40.1%
2023$7,911-0.4%
2022$7,941+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8614, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1878